Vinska iskustva
Vinska cesta Hercegovine nudi jedinstveno i nezaboravno iskustvo za ljubitelje vina iz cijelog svijeta!
Region je poznat po svojim vinima svjetske klase, a posjetitelji mogu istražiti niz vinarija, vinskih klubova, vinskih barova i restorana koji nude niz iskustava vezanih za vino. Od degustacija vina u kombinaciji s domaćom hranom do piknika u vinogradima, posjetitelji se mogu prepustiti raznim aktivnostima koje će oduševiti njihova čula.
Obilasci vinarija pružaju priliku da se upoznate sa procesom proizvodnje vina, dok vrhunska iskustva nude priliku da se upoznate sa vinarima i njihovim porodicama ili enolozima. Mnoga iskustva odvijaju se na zadivljujućim vanjskim lokacijama, poput obala rijeka ili povijesnih mjesta, čineći Vinsku cestu Hercegovine zaista jedinstvenim i nezaboravnim iskustvom degustacije vina.
HWR
Vinska iskustva
Ostojić Vinarija
Obitelj Ostojić dijeli prezime s jednim od srednjovjekovnih bosanskih kraljeva, što je inspiriralo jedinstveni vizualni identitet vinarije.
Vinarija Ostojić nalazi se na prostranom obiteljskom imanju u opuštajućem ruralnom okruženju u blizini grada Čitluka. Svaki element imanja svjedoči predanosti obitelji Ostojić ugostiteljstvu i proizvodnji vrhunskih vina. Vaš obilazak vinarije započet će pićem dobrodošlice u tradicionalnoj gostionici Ville Monaco, s izborom vina, rakija ili Ostojićevog džina!
Ljubazni vlasnici potom će vas odvesti u možda najpomnije organizirani vinski podrum u Hercegovini, u kojem su izložena vina proizvedena od lokalnih sorti žilavke, blatine i vranca. Dodatna atrakcija vinarije Ostojić je vrt iza vile, opremljen vanjskim prostorom za roštilj, ležaljkama,i velikim bazenom. Vinarija također nudi niz smještajnih mogućnosti, omogućujući vam da u potpunosti uživate u svemu što nude.
Škegro Obiteljska Vinarija
Vina Škegro odraz su porodične ljubavi prema naslijeđu proizvodnje vina i zemlji na koju se ona oslanja. Vinogradi Škegro koji se nalaze u blizini podruma u Radišićima, dio su mostarskog vinogorja i uglavnom se bave uzgojem lokalne žilavke i blatine. Cilj porodice Škegro je proizvodnja autentičnog vina koje predstavlja istinski odraz hercegovačke tradicije proizvodnje vina.
Škegro Krš etiketa isporučuje svježa sortna vina, dok je etiketa Carsus posvećena zrelim vinima, koja nude dublje arome i okuse usavršene s vremenom. Prilikom posjete podrumu porodice Škegro ne smije se propustiti izvanredno porodično maslinovo ulje. U okviru vinograda nalazi se 600 stabala masline, od kojih je njih 100 u punom rodu. Ova stabla su izvor maslinovog ulja koje u zadnjih pet godina osvaja zlatnu nagradu na svjetskom takmičenju maslinovog ulja u Njujorku. Mala sala za degustaciju je kapaciteta 15 osoba, čime se osigurava intimno iskustvo koje nakon dolaska, prerasta u prijatan razgovor među prijateljima.
Sušac Obiteljski Podrum
Podrum Sušac smješten je u Ljubuškom, u selu Cerno. Vinogradi se prostiru na brdovitoj visoravni i posjetiocima nude prekrasan pogled na Međugorje i njegovu okolinu. Mjesto odiše takvim spokojem, da se zapitate da li to doprinosi izvanrednom kvalitetu grožđa koje se gaji na ovom lokalitetu, na isti način kao i sastav zemljišta. Posljednjih godina porodica Sušac ulaže u oživljavanje podruma, konobe i okruženja u želji da se prenese značaj Hercegovine. Vino koje se proizvodi uglavnom od autohtonih sorti žilavke i blatine, također predstavlja ovu regiju i sklad sunca, vinove loze, kamena i truda onih koji obrađuju ovu zemlju. Porodica Sušac rado dočekuje goste na degustaciju vina, ali i lokalne hrane, uključujući masline, voće i povrće koje se također uzgaja na njihovoj zemlji i od kojeg se proizvodi nagrađivano maslinovo ulje, kao i različite vrste rakija. Porodica Sušac nudi smještaj u tradicionalnom stilu
kao i sportsko-rekreativne sadržaje za djecu i odrasle.
Tolj Vinarija
Ušuškano u selu Blatnica, koje se nalazi u ruralnom sjeverozapadnom dijelu općine Čitluk, smješteno je porodično gazdinstvo Tolj. Na gazdinstvu se nalazi vinarija, sala za degustaciju proizvoda koji se prave na gazdinstvu, kao i kuća za odmor. Porodično gazdinstvo je izdvojeno i smješteno u okruženju netaknute prirode s blagim brežuljcima prekrivenim rodnim vinogradima i pašnjacima, hrastovom šumom, grabom, jasenom i ostalim lokalnim niskim rastinjem. Kada stignete na porodično gazdinstvo Tolj, osjećat ćete se kao da ste otkrili pravo blago. Uz najavu, gazdinstvo može ugostiti grupe do petnaest osoba, čime se obezbjeđuje intimna atmosfera degustacije. Osim degustacije vina, gazdinstvo nudi sezonsku tradicionalnu hranu i ručak u seoskom okruženju. Gosti mogu učestvovati u berbi voća i povrća koje se uzgaja na gazdinstvu, nakon čega će imati zadovoljstvo, da ubrano i probaju. Gosti imaju priliku i da, na praktičnom primjeru, po zadanim uputama, saznaju više o procesu proizvodnje tradicionalnih rakija. Gazdinstvo gostima nudi prijatno okruženje za šetnju i vožnju bicikla kroz vinograde i po okolnim brdima, posjetu stećcima i drugim lokalitetima od historijskog značaja, kao i uživanje u netaknutom prirodnom okruženju.
Vinski Podrum Manastira Tvrdoš
Srpski pravoslavni manastir iz 15. vijeka Tvrdoš jedan je od najinteresantnijih historijskih i vjerskih lokaliteta u Hercegovini. Posjeta području Trebinja nije potpuna bez posjete manastiru koji nudi jedinstveno kulturno iskustvo, znamenite ljepote i velikog značaja. Manastir okružuju maslinjaci, vinogradi i košnice pčela, koje monasi besprijekorno održavaju i koji će vam ispričati dugu historiju manastira, te upoznati vas s velikim izborom njihovih proslavljenih vina. Monasi manastira Tvrdoš su prije skoro jedne decenije
započeli novo poglavlje u priči proizvodnje vina. Uz stare zasade vranca koji se prostiru na 70 hektara površine, podigli su i nove vinograde na dodatnih 60 hektara površine u Popovom polju i na taj način spojili staro i novo. Manastir ima dva podruma. Prvi je stari podrum iz 15. vijeka gdje vranac sazrijeva u hrastovim bačvama starim stotinu godina. Samo desetak metara dalje, uz samu obalu rijeke Trebišnjice, ukopan je novi podrum opremljen najsavremenijom opremom za proizvodnju vina, uključujući i mehanizme gravitacije s ciljem usavršavanja tehnike proizvodnje vina. Manastirski podrumi predstavljaju fizičko otjelotvorenje
petostoljetnog znanja i vještina vinogradarstva spojenih sa savremenom tehnologijom.
Manastir Tvrdoš poznat je u svijetu po proizvodnji vina, od autohtonih i internacionalnih sorti žilavke, vranca, chardonnaya i cabernet sauvignona.
Vukoje Vinarija
Kratkom vožnjom uskim i krivudavim ulicama oko centralnog dijela prelijepog grada Trebinja, usred tradicionalnih hercegovačkih kuća, naići ćete na elegantnu modernu zgradu vinarije Vukoje.
Započnite svoju turu 8 metara ispod razine tla, gdje će vam iskusni somelieri pokazati blago porodice Vukoje pohranjeno u hrastovim bačvama, uključujući domaće sorte Žilavku i Blatinu, kao i internacionalne favorite kao što su Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Pinot Noir, Sirah, Muscat i Merlot. Nastavite do gornjih katova, gdje se nalazi vinski bar i restoran koji nudi spektakularan panoramski pogled na Trebinje i okolicu, kao i haute cuisine prezentaciju tradicionalnih hercegovačkih i mediteranskih jela.
Oduševite se sa 4 hektara vinograda Vukoje koji se nalaze uz rijeku Trebišnjicu, kao i carskim vinogradima, podignutim krajem 19. stoljeća za potrebe habsburškog dvora u Beču. Ne propustite Destileriju Aperitivo Bar & Shop koja se nalazi na periferiji Trebinja i nudi odličan izbor lozovača i drugih vrsta rakije.
Anđelić Vinarija
Krivudava cesta prema vinariji obitelji Anđelić na periferiji Trebinja put je kojim se isplati krenuti! Uđite u oazu mira u dvorištu vinarije i opustite se kušajući prvi gutljaj jednog od njihovih izvrsnih vina, uključujući Žilavku i Vranac te međunarodne sorte poput Chardonnaya i Cabernet Sauvignona, te rosea na bazi Merlota.
Doznajte više spuštajući se sedam metara pod zemlju u vinski podrum ukopan u živoj stijeni, čime su na prirodan način stvoreni savršeni uvjeti za čuvanje vina u toplom hercegovačkom podneblju. Poslušajte priču o fascinantnoj povijesti obitelji Anđelić, koja se bavi proizvodnjom vina više od jednog stoljeća, a tradiciju nastavljaju Milica Anđelić, jedina vlasnica vinarije u Bosni i Hercegovini i prva somelierka u zemlji, kao i njezina kći Milena, najmlađa somelierka Hercegovine!
Doživljaj ne bi bio potpun bez okusa izvrsnog domaćeg pršuta i sira koji poslužuju u ovoj vinariji.
Andrija Podrumi
Doživite najbolje od hercegovačkog gostoprimstva i obiteljske tradicije u Vinariji Andrija! Obitelj Ćorić bavi se proizvodnjom vina već četiri generacije, a vinarija je dobila ime po Andriji Ćoriću, koji je sredinom 20. stoljeća značajno unaprijedio i proširio proizvodnju vina.
Moderni Vinski podrum Andrija je ljubavno pismo kamenu i vinovoj lozi, koji dominiraju hercegovačkim krajolikom. Započnite posjet malom izložbom posvećenom obiteljskoj povijesti i nastavite do prostranog restorana i kušaonice s prekrasnim pogledom na okolne vinograde. Kušajte neka od poznatih Andrijinih vina i rakija uz tradicionalnu hercegovačku platu domaćeg kruha, suhomesnatih proizvoda, sira i maslina Pravo blago Vinarije Andrija je vinski podrum koji nalikuje tradicionalnoj hercegovačkoj kamenoj kući u kojem se nalazi „banka vina“, arhiv najvrjednijih vina prijatelja i poslovnih partnera vinarije.
Najnoviji dodatak vinariji je Andrija Wine & Heritage Hotel, prvi takve vrste u Bosni i Hercegovini, koji nudi luksuzne sobe s pogledom na okolne vinograde.
Anđelić Vinarija
Krivudava cesta prema vinariji obitelji Anđelić na periferiji Trebinja put je kojim se isplati krenuti! Uđite u oazu mira u dvorištu vinarije i opustite se kušajući prvi gutljaj jednog od njihovih izvrsnih vina, uključujući Žilavku i Vranac te međunarodne sorte poput Chardonnaya i Cabernet Sauvignona, te rosea na bazi Merlota.
Doznajte više spuštajući se sedam metara pod zemlju u vinski podrum ukopan u živoj stijeni, čime su na prirodan način stvoreni savršeni uvjeti za čuvanje vina u toplom hercegovačkom podneblju. Poslušajte priču o fascinantnoj povijesti obitelji Anđelić, koja se bavi proizvodnjom vina više od jednog stoljeća, a tradiciju nastavljaju Milica Anđelić, jedina vlasnica vinarije u Bosni i Hercegovini i prva somelierka u zemlji, kao i njezina kći Milena, najmlađa somelierka Hercegovine!
Doživljaj ne bi bio potpun bez okusa izvrsnog domaćeg pršuta i sira koji poslužuju u ovoj vinariji.
Andrija Podrumi
Doživite najbolje od hercegovačkog gostoprimstva i obiteljske tradicije u Vinariji Andrija! Obitelj Ćorić bavi se proizvodnjom vina već četiri generacije, a vinarija je dobila ime po Andriji Ćoriću, koji je sredinom 20. stoljeća značajno unaprijedio i proširio proizvodnju vina.
Moderni Vinski podrum Andrija je ljubavno pismo kamenu i vinovoj lozi, koji dominiraju hercegovačkim krajolikom. Započnite posjet malom izložbom posvećenom obiteljskoj povijesti i nastavite do prostranog restorana i kušaonice s prekrasnim pogledom na okolne vinograde. Kušajte neka od poznatih Andrijinih vina i rakija uz tradicionalnu hercegovačku platu domaćeg kruha, suhomesnatih proizvoda, sira i maslina Pravo blago Vinarije Andrija je vinski podrum koji nalikuje tradicionalnoj hercegovačkoj kamenoj kući u kojem se nalazi „banka vina“, arhiv najvrjednijih vina prijatelja i poslovnih partnera vinarije.
Najnoviji dodatak vinariji je Andrija Wine & Heritage Hotel, prvi takve vrste u Bosni i Hercegovini, koji nudi luksuzne sobe s pogledom na okolne vinograde.
Begić Vinarija
Vinski podrum Begić nalazi se u selu Prolog na zapadnom kraju Hercegovine, a kroz jedan od njihovih vinograda prolazi granica s hrvatskom regijom Dalmacijom!
Bliska veza s Dalmacijom ogleda se i u Begićevim vinima, jer je riječ o jednoj od rijetkih vinarija u Bosni i Hercegovini koja proizvodi sortu plavac mali, autohtonu sortu hrvatskog poluotoka Pelješca. Begić proizvodi i Žilavku, rose na bazi plavca malog, kao i odličanu selekciju tradicionalnih voćnih rakija. Vinarija se nalazi uz obiteljsku kuću Begić, tako da će vam obilazak biti poput posjete starim prijateljima!
Opustite se na terasi vinarije s pogledom na prekrasan krajolik od kamena i vinograda. Osim tradicionalnih hercegovačkih hladnih plata, Begić nudi i ukusne domaće specijalitete teletinu ispod peke – tradicionalna tehnika kuhanja u kojoj se meso i povrće dijelom peče, a dijelom kuha u okrugloj metalnoj posudi na drvenom ugljenu, kao i janjeće pečenje.