Vinarija je obično male ili srednje djelatnosti. Vinarija uzgaja svoje grožđe na imanju i proizvodi vino na licu mjesta. Prodaju vina na čaše, kao i na boce i kutije.
HWR
Vinarija
Domano Vinarija
Vinarija Domano nalazi se na putu između Mostara i Čapljine na visoravni Dubrava, u selu Domanovići. Vinarija predstavlja klasičan, multifunkcionalan prostor s arhitektonskim stilom, inspirisanim lokalnom kulturom i krajolikom. Ovdje se gost može odmoriti u opuštajućoj atmosferi, uz degustaciju vina i najbolje hercegovačke delicije. Vinarija Domano proizvodi oko 200.000 flaša godišnje i najpoznatija je po pjenušavom vinu žilavka, prvom i jedinom vinu ove vrste u zemlji. U podrumu vinarije Domano nalazi se najveća hrastova bačva u Bosni i Hercegovini kapaciteta čak 16.230 litara. Brojne lokalne i svjetske nagrade, među kojima su platinasta medalja na takmičenju Decanter, održanom 2017. godine, za najbolje bijelo i crveno vino srednje i istočne Evrope (žilavka 2016. i blatina 2015.), dokazi su izvanredne kvalitete vina koja se proizvode u ovoj vinariji.
Hepok Vinarija
300 hektara.
1.000.000 čokota.
Samo 35 kilometara od jadranskog mora nalaze se Hepok vinogradi. Snažan uticaj mediteranske klime, neposredna blizina rijeke Neretve, garant je aromatskog i kiselinskog potencijala vina. Vinogradi leže na 45 do 280 metara nadmorske visine.
Vinograd Željuša (260 hektara) okružen je planinama Prenj i Velež. Slijedi ga vinograd Kosor, površine 40 hektara. Oba vinograda su opremljena sistemima za navodnjavanja i vrhunskom mehanizacijom, što uz iskusne agronome, garantuje vrhunski kvalitet sirovine.
Hepok vina se rađaju u stalnoj borbi sunca, kamena, vinove loze i čovjeka. To ih čini posebnim.
Hotel Emporia / Vinarija Carski Vinogradi Mostar
Smjesteno u idilicnom okruzenju nadomak Mostara ,zadivljujuce imanje Emporia u sklopu kojeg se nalaze hotel,vinarija,restoran i vanjski bazen posjetiteljima pruža poseban doživljaj okusa, boja i mirisa Hercegovine.
Dizajn hotel impozantne arhitekture ,spoj tradicionanog suhozida i modernih materijala nudi smjestaj u 12 unikatno dekorisanih soba. Moderni retro interijer u pastelnim bojama djeluje opuštajuće kao i veličanstveni pogledi na voćnjake, maslinike i vinograde zasađene lokalnim autohtonim sortama Žilavkom i Blatinom. Opojni mirisi lavande, ruzmarina i komorača čine ovo mjesto oazom mira i relaksacije.
Vožnja bicikla kroz vinograd i maslinike ili šetnja dugim stazama,upotpunit će vaš odmor. Restoran nudi vrhunski gastronomski užitak kroz izuzetno ukusne i originalne kombinacije pripremljene od najkvalitetnijih namirnica kojima su naša domaća vina vrhunksih sorti najbolja pratnja.
Vinarija Carski vinogradi Mostar proizvodi vina nove generacije oslanjajući se na recepte stare 100 godina i najnoviju modernu tehnologiju 40 hektara vinograda zasađeni su uglavnom lokalnim autohtonim sortama Žilavka i Blatina, te također: Pošip, Trnjak, Chanin Blanc, Merlot, Syrah, Chardonnay. Vinograd je jedan od rijetkih u Europi gdje raste Chanin Blanc, svjetski poznata plemenita sorta bijelog grožđa.
Prilikom obilaska vinarije možete nauciti o historiji Carskih vinograda koja datira jos od Austro-ugarskog carstva,kreativnom pristupu pravljenja vina njegujućih autohtone sorte u kombinaciji sa popularnim internacionalnim bijelim i crvenim sortama grožđa i probati devet iznimno specifičnih i vrhunskih vina kreiranih od strane vinskog Emporia tima.
Vina su spoj prirodne ljepote, elegancije, prestiža, stila i okusa čiji kvalitet zasigurno zadovoljava najfinije i najzahtjevnije ljubitelje vina.
Vinarija poput muzeja, posjeduje barrique drvene bačve za odležavanje napravljene od bosanskog i slavonskog hrasta, amfore i betonska jaja.
Vinski podrum kao i terase oko bazena i terasa s pogledom na vinogard su mjesto brojnih dešavanja svake godine: eventi, boutique koncerti, promocije.
Marijanović Vinarija
Vinski podrum obitelji Marijanović slovi za jednu od najinovativnijih vinarija u Hercegovini, koja proizvodi izvrsna monosortna domaća i internacionalna vina – Žilavku, Blatinu, Syrah i Cabernet Sauvignon – ali i jedinstvene kupaže poput čuvenog 33 Barriquea
Smještena u selu Služanj između Čitluka i Međugorja, vinarija Marijanović smještena je u prekrasnom okruženju vlastitih vinograda, čime je minimalizirano vrijeme između berbe i prerade grožđa, a samim time doprinosi kvaliteti vina.
Posjetitelje vinarije čeka nezaboravno iskustvo pod vodstvom vinara Josipa Marijanovića, koji predstavlja četvrtu generaciju vinara svoje obitelji. . Posjet uključuje silazak u podrume vinarije ukopane u zemlju, kao i degustaciju vina u elegantnoj kušaonici koja može primiti do 70 osoba, uz tipične hercegovačke specijalitete poput domaćeg pršuta i sira.
Vinarija Marijanović je u završnoj fazi izgradnje boutique hotela koji se nalazi iznad vinskog podruma, tako da ćete uskoro moći u potpunosti uroniti u ovaj jedinstveni ambijent!
Matić Vinarija
Vino Matić doo Čapljina, u stvari nije iz Čapljine, gdje je sjedište današnje tvrtke. Nije čak niti iz Trebižata gdje, sa svojom obitelji, živi Ozrenko Matić, vlasnik vinarije.
Vino Matić je iz Bodenikã, krševitih brda iznad plodne doline rijeke Trebižat. Prije više od jednog i pol stoljeća počela povijest uzgoja vinove loze i spravljanja vina.
Ozrenko Matić je šesti potomak obitelji Matić koji se uspješno bavi vinogradarstvom i podrumarstvom.
Godine 1870. po Gospodinu, njegov predak Ante posadio je vinograd, čiju lozu i danas Ozrenko ljubomorno čuva i njeguje. Od Turskog vakta, do danas.
Započe Nikola, nastavi Ante, prihvati Marko, slijedi Antun, ovjekovječi Božo… i predade meni, s ponosom voli reći Ozrenko Matić.
Bodenici su brda gde su danas smještene suvremene plantaže žilavke i blatine. Prodavajući zemlju u polju i kupujući krš Ozrenko Matić je znao što ga čeka. Na 150 m iznad mora odlučio je podignuti 30 000 čokota vinove loze.
Danas je na pola puta i u svojoj vinariji proizvodi 50 000 butelja najizvrsnijeg bijelog i crvenog vina… žilavke i blatine s Bodenikã.
Trebižat zato u buduće, akobogda, neće biti poznat samo po plodnoj dolini čuvene rijeke ili još čuvenijoj limenoj glazbi HKUD Trebižat, već i po mikrolokaciji “Bodenici” gdje se uzgaja grožđe Vino Matić doo.
Vino MATIĆ je proizvedeno u skladu s GLOBALGAP standardom kvaliteta s organskom gnojidbom, mehaničkom obradom i uporabom prirodnih divljih kvasaca te bez korištenja umjetnog gnjojiva, herbicida, vrelaka i aroma. (Certificate: AgroManagement, Kirketoften 5. 5610 Assens, Denmark, 25. septembre 2015.)
Nuić Vinarija
Vinarija Nuić osnovana je 2004. godine kada su prve loze zasađene na 7 hektara zemljišta, a prva vina, žilavka, blatina i blatina barrique, prozivedena su 2008. Od tada je porodica Nuić proširila površinu kultiviranog zemljišta te obogatila ponudu vina. Vinarija Nuić nalazi se u selu Crnopod, između Ljubuškog i Međugorja, u ravnici okruženoj valovitim blagim brežuljcima. Površina kultiviranog zemljišta danas iznosi 35 hektara s 190.000 čokota uglavnom žilavke i blatine, ali tu su i plavac mali, trnjak, syrah, pošip i drugi. U proizvodnji vina, Nuići se vode filozofijom da treba poštivati lokalni ekosistem i prepoznati da njegovi kvaliteti, poput crvenice, nadmorske visine, ekspozicije i klime doprinose bogatim prinosima. Ove prirodne odlike kombiniraju se sa najsavremenijim tehnikama vinogradarstva za proizvodnju kvalitetnog grožđa i vrhunskih vina. U vinariji se, onima koji je žele posjetiti, nude različite mogućnosti degustacije, kao i prilika da u pratnji stručnjaka obiđu vinariju i podrum. Stručni enolozi će vas rado upoznati s tajnama proizvodnje vina vrhunskog kvaliteta uz korištenje nove, napredne tehnologije kojom je tradicija obogaćena najboljim praksama današnjice.
Anđelić Vinarija
Krivudava cesta prema vinariji obitelji Anđelić na periferiji Trebinja put je kojim se isplati krenuti! Uđite u oazu mira u dvorištu vinarije i opustite se kušajući prvi gutljaj jednog od njihovih izvrsnih vina, uključujući Žilavku i Vranac te međunarodne sorte poput Chardonnaya i Cabernet Sauvignona, te rosea na bazi Merlota.
Doznajte više spuštajući se sedam metara pod zemlju u vinski podrum ukopan u živoj stijeni, čime su na prirodan način stvoreni savršeni uvjeti za čuvanje vina u toplom hercegovačkom podneblju. Poslušajte priču o fascinantnoj povijesti obitelji Anđelić, koja se bavi proizvodnjom vina više od jednog stoljeća, a tradiciju nastavljaju Milica Anđelić, jedina vlasnica vinarije u Bosni i Hercegovini i prva somelierka u zemlji, kao i njezina kći Milena, najmlađa somelierka Hercegovine!
Doživljaj ne bi bio potpun bez okusa izvrsnog domaćeg pršuta i sira koji poslužuju u ovoj vinariji.
Andrija Podrumi
Doživite najbolje od hercegovačkog gostoprimstva i obiteljske tradicije u Vinariji Andrija! Obitelj Ćorić bavi se proizvodnjom vina već četiri generacije, a vinarija je dobila ime po Andriji Ćoriću, koji je sredinom 20. stoljeća značajno unaprijedio i proširio proizvodnju vina.
Moderni Vinski podrum Andrija je ljubavno pismo kamenu i vinovoj lozi, koji dominiraju hercegovačkim krajolikom. Započnite posjet malom izložbom posvećenom obiteljskoj povijesti i nastavite do prostranog restorana i kušaonice s prekrasnim pogledom na okolne vinograde. Kušajte neka od poznatih Andrijinih vina i rakija uz tradicionalnu hercegovačku platu domaćeg kruha, suhomesnatih proizvoda, sira i maslina Pravo blago Vinarije Andrija je vinski podrum koji nalikuje tradicionalnoj hercegovačkoj kamenoj kući u kojem se nalazi „banka vina“, arhiv najvrjednijih vina prijatelja i poslovnih partnera vinarije.
Najnoviji dodatak vinariji je Andrija Wine & Heritage Hotel, prvi takve vrste u Bosni i Hercegovini, koji nudi luksuzne sobe s pogledom na okolne vinograde.
Anđelić Vinarija
Krivudava cesta prema vinariji obitelji Anđelić na periferiji Trebinja put je kojim se isplati krenuti! Uđite u oazu mira u dvorištu vinarije i opustite se kušajući prvi gutljaj jednog od njihovih izvrsnih vina, uključujući Žilavku i Vranac te međunarodne sorte poput Chardonnaya i Cabernet Sauvignona, te rosea na bazi Merlota.
Doznajte više spuštajući se sedam metara pod zemlju u vinski podrum ukopan u živoj stijeni, čime su na prirodan način stvoreni savršeni uvjeti za čuvanje vina u toplom hercegovačkom podneblju. Poslušajte priču o fascinantnoj povijesti obitelji Anđelić, koja se bavi proizvodnjom vina više od jednog stoljeća, a tradiciju nastavljaju Milica Anđelić, jedina vlasnica vinarije u Bosni i Hercegovini i prva somelierka u zemlji, kao i njezina kći Milena, najmlađa somelierka Hercegovine!
Doživljaj ne bi bio potpun bez okusa izvrsnog domaćeg pršuta i sira koji poslužuju u ovoj vinariji.
Andrija Podrumi
Doživite najbolje od hercegovačkog gostoprimstva i obiteljske tradicije u Vinariji Andrija! Obitelj Ćorić bavi se proizvodnjom vina već četiri generacije, a vinarija je dobila ime po Andriji Ćoriću, koji je sredinom 20. stoljeća značajno unaprijedio i proširio proizvodnju vina.
Moderni Vinski podrum Andrija je ljubavno pismo kamenu i vinovoj lozi, koji dominiraju hercegovačkim krajolikom. Započnite posjet malom izložbom posvećenom obiteljskoj povijesti i nastavite do prostranog restorana i kušaonice s prekrasnim pogledom na okolne vinograde. Kušajte neka od poznatih Andrijinih vina i rakija uz tradicionalnu hercegovačku platu domaćeg kruha, suhomesnatih proizvoda, sira i maslina Pravo blago Vinarije Andrija je vinski podrum koji nalikuje tradicionalnoj hercegovačkoj kamenoj kući u kojem se nalazi „banka vina“, arhiv najvrjednijih vina prijatelja i poslovnih partnera vinarije.
Najnoviji dodatak vinariji je Andrija Wine & Heritage Hotel, prvi takve vrste u Bosni i Hercegovini, koji nudi luksuzne sobe s pogledom na okolne vinograde.
Begić Vinarija
Vinski podrum Begić nalazi se u selu Prolog na zapadnom kraju Hercegovine, a kroz jedan od njihovih vinograda prolazi granica s hrvatskom regijom Dalmacijom!
Bliska veza s Dalmacijom ogleda se i u Begićevim vinima, jer je riječ o jednoj od rijetkih vinarija u Bosni i Hercegovini koja proizvodi sortu plavac mali, autohtonu sortu hrvatskog poluotoka Pelješca. Begić proizvodi i Žilavku, rose na bazi plavca malog, kao i odličanu selekciju tradicionalnih voćnih rakija. Vinarija se nalazi uz obiteljsku kuću Begić, tako da će vam obilazak biti poput posjete starim prijateljima!
Opustite se na terasi vinarije s pogledom na prekrasan krajolik od kamena i vinograda. Osim tradicionalnih hercegovačkih hladnih plata, Begić nudi i ukusne domaće specijalitete teletinu ispod peke – tradicionalna tehnika kuhanja u kojoj se meso i povrće dijelom peče, a dijelom kuha u okrugloj metalnoj posudi na drvenom ugljenu, kao i janjeće pečenje.